Directory

  • All
  • Athletics
  • Counselors
  • CTE
  • Fine Arts
  • Interventionists
  • Language Arts
  • Library
  • LOTE
  • Mathematics
  • Nurse
  • Office
  • Paraprofessionals
  • Science
  • Social Studies
  • Special Education
  • Special Programs
  • Support Staff
  • Technology
Noel Aguilar
ISS/Educational Assistant II
Philip Aguinaga
Athletic Coordinator
Kendall Akins
6th Grade Math Teacher; Girls Athletics
Sisto Alderete
Custodian
Gary Alexander
6th Grade Science Teacher
Ashley Allen
6th Grade Math Teacher
Ana Arroyo
Administrative Assistant
Emelinda Baillo
Lanell Baker
Special Education Educational Assistant III
Bruno Barbosa
8th Grade Language Arts Teacher
Patrice Barlow
Special Education Teacher
Andres Barragan
Mat Bartley
Gateway, Tech Apps
Jennifer Bingham
Candice Boston
Attendance Specialist
Curtiss Brown
Licensed Specialist in School Psychology
Jonte Buhl
Boys Athletics/PE
Deana Chinn
Cafe Manager
Jodi Choate
Girls Athletics Coordinator
Glenn Clark
7th Grade Texas History Teacher
Gina Conner
7th Grade Texas History Teacher
Mark Cornejo
Boys Athletics/PE
Ken Damron
8th Grade Counselor
Karen Davis
7th Grade Math Teacher
Austin Dixon
7th Grade Language Arts Teacher
Tammy Duncan
8th Grade Language Arts Teacher
Ellen Duvall
7th and 8th Grade Visual Arts Teacher
Cristina Estrada
Kristin Fallowfield
6th Grade Math Teacher
Vicki Felkel
Journalism, Tech Apps
Jay Ferguson
7th Grade Texas History Teacher
Sandi Flores
7th Grade Science Teacher
Paul Garrison
8th Grade Math Teacher
Michelle Geyer
6th Grade ELA Teacher
Marvin Goad
Choir Teacher/Director
Kian Greely
Girls Athletics/PE
Linda Gregory
8th Grade Inclusion Teacher
Craig Griffin
7th Grade Science Teacher
Marissa Hall
Receptionist
Rebecca Harding
DeAnne Hart
7th Grade Counselor
Eric Hupp
6th Grade World Cultures
Ann Huston
Office Assistant - Special Education
Todd Jansson
8th Grade US History Teacher
Tracy Jasman
7th Grade Texas History Teacher
Art Jimenez
Joanne Johnson
R.N., Campus Nurse
Sam Jones
8th Grade US History Teacher
Kenneth Williams, Jr.
Assistant Principal
Linda Kay
Mary “Katie” Kelley
Patrick Kelly
Inclusion Teacher
Brenda Krusely
Administrative Associate
Nicole Kwiatkowski
Educational Assistant II
Heidi Landry
Paraprofessional
Christopher Loftis
7th Grade Math Teacher
Chris Lucas
6th Grade Science Teacher
Monica Marks
6th Grade Language Arts Teacher
Autumn Maurer
7th Grade Language Arts Teacher
James McClellan
6th Grade Math Teacher
James McClintock
Buffy McDonald
SPED Educational Assiatant II -7th grade
Rachel McLain
Karen McManus
6th Grade ELA Teacher
Stacy Meisetschlaeger
Katherine Miller
Speech Language Pathologist
Tracy Moriarty
7th Grade Science Teacher
Viviana Mota
8th Grade US History Teacher
Travis Mutscher
Principal
Nicole Nunnally
FAC Classroom #2 Teacher
Rachel O’Quin
6th, 7th, and 8th Grade Language Arts Teacher
Natalie Ortega
7th Grade Math Teacher
Robin Ostlund
Haley Palermo
8th Grade Science Teacher
Andy Pena
Hilary Perez
504 Interventionist
Milton Perez
6th Grade Inclusion Teacher
Adela Perry
Reading Specialist
Tabitha Pickle
7th Grade Language Arts Teacher
JoAnn Polchin
Para Professional - Educational Assistant III
Donna Pruett
ARD Facilitator- RMS, RRHS
Meredith Rebecek
Inclusion Teacher
Ashley Rhea
Laura Rice
7th Grade Science Teacher
Lesley Roberts
Assistant Principal
Greg Rozsa
6th Grade Science Teacher
Kara Russell
6th Grade Language Arts Teacher
Rebecca Russo
Kelly Salazar
6th Grade World Cultures Teacher
Tammie Salazar
8th Math/Geometry Teacher
Anita Savva
8th Grade Algebra & Pre-Algebra Teacher
Amy Schmoyer
6th Grade Counselor
Leticia Sihalla
ESL Teacher
Chris So
8th Grade Science Teacher
Corey Spratlan
Orchestra Director
Megan Stillwell
7th Grade TAG & 8th Grade Algebra Teacher
Riley Stowe
Student Resource Officer
Gervin S√°nchez
Valerie Taylor
Cesily Thompson
Resource Social Studies Teacher
Chris Tong
8th Grade US History Teacher
Daniel Trevino
6th Grade World Cultures Teacher
Maryadele Troxler
Assistant Principal
Livia Tutuc
Melanie Moore Vann
7th Grade Language Arts Teacher
Angela Wagener
8th Grade Language Arts Teacher
Vanessa Waline
8th Grade Science Teacher
Brad Walker
Boys Athletics/PE
Darlene Whitehead
FAC Educational Assistant III
Ronald Wicks
Paraprofessional
Megan Wike
Val Williams
Special Education Teacher
Mallory Williams
PE/Study Skills
Tonne Williamson
Registrar - Ridgeview MS
Elizabeth¬†“Ruby” Williamson
Library Assistant
Robin Young
Instructional Technology Specialist